PL-N
5s5videoplayback

REZYDENCJE

Szukając artystycznego fermentu wewnątrz naszego Teatru, a także wychodząc naprzeciw profesjonalnej, niezależnej scenie, zdecydowaliśmy się na stworzenie kuratorskiego programu rezydencyjnego. Chcemy otworzyć Modelatornię, odwiedzających ją widzów i współpracujących z TJK twórców na nowe estetyki, metody pracy oraz nieoczywiste połączenia interdyscyplinarne. W tym celu zapraszamy na rezydencję artystów, którzy pozostają poza oficjalnym obiegiem instytucjonalnym.

Oferujemy im przestrzeń do swobodnej pracy, zakwaterowanie, wsparcie techniczne i merytoryczne, a także promocyjne. Każda z rezydencji zostanie zakończona otwartym dla publiczności pokazem, który dodatkowo pozwoli eksperymentującym twórcom na skonfrontowanie swoich działań z opolską widownią.

Przedstaw nam swój projekt
(format PDF, max 5 stron)
i wyślij na adres modelatornia@teatropole.pl 

DOTYCHCZASOWE REZYDENCJE:

FELICITAS

Monika Czajkowska

 

Tekst: Andri Luup
Tłumaczenie: Marius Peterson
Reżyseria: Monika Czajkowska


 

 

 „Felicitas” Andri Luupa to historia małżeństwa, które chcąc z powrotem zbliżyć się̨ do siebie bierze pod swój dach bota – tytułową Felicitas. Ta nietypowa pomoc domowa ma sprawić, że będą̨ spędzać ze sobą̨ więcej czasu. Tymczasem piękna i łudząco podobna do zwykłej kobiety sztuczna inteligencja staje się̨ zarzewiem konfliktu, który doprowadza do morderstwa.
  

 


 

Występują:
Felicitas - Joanna Osyda
Jana - Karolina Kuklińska
Kaja - Monika Stanek
Sirli - Magdalena Maścianica

 

Pokaz wewnętrzny:  3.06.2022
Rezydencja realizowana w ramach współpracy TJK i Szkoły Teatru Iwana Wyrypajewa w Warszawie


Dramat Andri Luupa to spojrzenie w przyszłość, a zarazem głęboka wiwisekcja kondycji nas współczesnych. Autor pyta o to jak poradzić sobie z nowymi rolami społecznymi, relacjami rodzinnymi oraz samotnością̨, korą technologia – będąca dla wielu nadzieją na lepsze - zdaje się̨ tylko pogłębiać.

 


CO SIĘ STAŁO TO SIĘ NIE ODSTANIE

JOANNA and THE HEROES

 

Pomysł: Joanna Leśnierowska
Kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Joanna Leśnierowska, Magdalena Przybysz, Katarzyna Sitarz
Muzyka: Anna Szwajgier


 

Produkcja : Joanna Leśnierowska / współpraca producencka: Natalia Gorzelańczyk
Przy wsparciu rezydencyjnym : Centrum Współpracy Międzynarodowej GRODNO / EFRWP , Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, 

Pokazy dla publiczności:  10.04.2022
Krakowskie Centrum Choreograficzne

 

Rozpad świata, jaki znamy oraz z rozpadem tym zestrajanie, dyktuje nam rytm i kształt pracy. 
To, co jest, jawi się jedynie jako fragment – odprysk minionej rzeczywistości, echo przeszłych zdarzeń, wierzchołek dryfującej lodowej góry, której monstrualna masa nieubłaganie topnieje i znika pod powierzchnią; lub – niczym wyrzucony na brzeg morski ssak – kamienieje i osuwa się w piasek, ujawniając wciąż mniej i mniej z siebie. Choć zdaje się wciąż gotowy, by zaraz znów się poruszyć. 

Co objawia dziś swą formę, za chwilę bezpowrotnie ją utraci wystawione na nieubłagane działanie sił i czasu.

 


A tegoż ostateczny kształt wciąż pozostaje zagadką, której rozwiązanie okaże się równie fragmentaryczne i nieostre jak prowadzący doń proces.

W zafascynowaniu obserwujemy nieprzerwany karnawałowy przepływ obrazów, dźwięków, idei i zdarzeń świadomi, że przekroczyliśmy już moment, w którym można zawrócić z drogi.
Jednocześnie nie mogąc pozbyć się wrażenia, że kręcimy się w kółko. Albo trwamy w miejscu. 


JESZCZE SIĘ NIE STAŁO

 

Monika Popiel - reżyseria
Aneta Jankowska – muzyka komponowana
Maria Leśnodorska - producentka
Julita Goździk - scenografia

 

Aneta Jankowska – performerka 
Ania Kamińska – performerka 
Jan Lorys – performer 
Paweł Urbanowicz – performer

Pokazy dla publiczności:  21, 22.02. 2021
Premiera online w ramach Festiwalu Nowe Epifanie: 25.02.2021

Drodzy Współżyjący, Drogie Współżyjące,

ta historia jeszcze się nie stała. Jest bardzo długa i wciąż trwa. Co się wydarza, kiedy spotykam Ciebie-osobę, która czyta te słowa? I Ciebie-ptaka, który usiadł właśnie na Twoim parapecie? I Ciebie-Twoją sąsiadkę, która wczoraj się do Ciebie uśmiechnęła? A Ty spotykasz mnie-osobę, która pisze te słowa i mnie-psa, który polizał mnie właśnie w nos? I mnie-człowieka, przez którego wczoraj było mi smutno...


Jestem/jesteś/jesteśmy sumą spotkań, dotknięć, odsłonięć i wpisanych w nie katastrof (przemian). Ciało jest ciałem, tylko wtedy kiedy jest w ruchu, kiedy się zmienia, kiedy negocjuje. Ciało nie ma stałych granic, nie jest jedno, to wiele ciał w ruchu. 1+1=1+zbyt wiele, aby dało się zliczyć.

 

Apokalipsa to odsłonięcie tego, co wcześniej było ukryte. Interesuje nas apokalipsa w najintymniejszym wymiarze – odsłonięcie się przed drugą osobą, będące podstawą każdej relacji; odsłonięcie się przed samą sobą; odsłonięcie się w jakimkolwiek akcie ekspresji. Bliskość dla nas to współintymny akt odwagi, który nieustannie musi być odnawiany i który nigdy nie może wydarzyć się do końca. Nurtuje nas jak odkrywać to, co w nas najbardziej bezbronne, delikatne? Jak uczyć się przyjmować osobiste apokalipsy innych? Jak się spotkać? Jak (wy)trwać obok? Co i jak zmienia to spotkanie? To co nas niepokoi to nie apokalipsa, ale właśnie jej brak.

“Jeszcze się nie stało” nie jest spektaklem w klasycznym sensie. Jest medytacją, jest ćwiczeniem ze współbycia, jest zaproszeniem.

Spektakl powstał we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii. 

nowe-1
lp2-1

Patroni medialni

4-Untitled-1
tr
5-Untitled-1
e-teatr-logo-nowe2-1
2-Untitled-1

Dofinansowanie

Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego w ramach projektu V Konkurs na Projekt Teatralny MODELATORNIA nawiązujący do idei artystycznych Jerzego Grotowskiego.

MKiDN_mono
biwWspolfinansowane-przez-Samorzad-Wojewodztwa-Opolskiego-wersja-pozioma
instytucja_kultury_poziom-768×232-1
opolska-karta-rodziny-imgw
bip-imgw
niepelnosprawnosc-stopka

All Rights Reserved ©2022 by TJK Opole