PL-N

KONKURS

KONKURS MODELATORNIA

Nawiązując do tradycji poszukiwań teatralnych prowadzonych przez Jerzego Grotowskiego w Opolu w latach 1959–1964 , patrząc na jego dziedzictwo  i pragnąc nowego i świeżego dialogu z publicznością, postanowiliśmy w sposób żywy i niemuzealny ożywić pamięć o eksperymencie Grotowskiego.
Organizując Konkurs, nie odwołujemy się bezpośrednio do estetyki i metod twórczych opracowanych przez Teatr 13 Rzędów i Teatr Laboratorium, choć oczywiście interesują nas inspirowane nimi działania. Chcielibyśmy, by Modelatornia w swoim zamyśle była azylem dla twórców poszukujących nowych języków, form i sposobów nawiązania dialogu z publicznością.

 

Szukamy ludzi, którzy potrafią spojrzeć z kierunków sztuk wizualnych, sound art-u, muzyki klasycznej, performance art, nowego dramatu, filmu, metody devised, a także wielu innych, aby wyciągnąć z tego spojrzenia wnioski dla sztuki teatralnej. Potrzebujemy do tego młodych artystów, otwartych na dialog, współtworzenie i krytykę, chętnych do poszerzania swoich i naszych horyzontów, wierzących w nieustające odnawianie się własnej metody twórczej. Partnerów w zbrodni zadanej przyzwyczajeniom, skostniałym formom i gnuśności tematów.


Norbert Rakowski

 

podpis-1
Modelatornia2022TKSubPage-copy

5. EDYCJA

„Kordiani” Patrycji Wysokińskiej, to projekt wyłoniony w ramach 5. edycji konkursu. Jego autorka jest studentką czwartego roku reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Projekt będzie jej debiutem reżyserskim.

Kontynuując realizację konkursu na Projekt Teatralny MODELATORNIA, chcemy w dalszym ciągu eksplorować możliwości pracy eksperymentalnej w obrębie teatru instytucjonalnego. Jednocześnie liczymy na możliwość bliższego poznania nowego pokolenia twórców i twórczyń, która pozwoli na pogłębioną wymianę myśli i doświadczeń. 


   

KORDIAN

W tym roku zaprosiliśmy twórców i twórczynie do odpowiedzi na hasło KORDIAN, do którego odwołujemy się 60 lat po premierze spektaklu Jerzego Grotowskiego pod tym tytułem. Szukaliśmy prac, które korespondują z hasłem w szerokim wymiarze, mając nadzieję, że tak ogromne spektrum możliwości, pozostanie otwarte na doświadczenia szeroko pojętego eksperymentu. 

Patroni medialni

4-Untitled-1
tr
5-Untitled-1
e-teatr-logo-nowe2-1
2-Untitled-1

Dofinansowanie

Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego w ramach projektu V Konkurs na Projekt Teatralny MODELATORNIA nawiązujący do idei artystycznych Jerzego Grotowskiego.

MKiDN_mono
biwWspolfinansowane-przez-Samorzad-Wojewodztwa-Opolskiego-wersja-pozioma
instytucja_kultury_poziom-768×232-1
opolska-karta-rodziny-imgw
bip-imgw
niepelnosprawnosc-stopka

All Rights Reserved ©2022 by TJK Opole