Konkurs

Konkurs

MODELATORNIA

Nawiązując do tradycji poszukiwań teatralnych prowadzonych przez Jerzego Grotowskiego w Opolu w latach 1959–1964 , patrząc na jego dziedzictwo i pragnąc nowego i świeżego dialogu z publicznością, postanowiliśmy w sposób żywy i niemuzealny ożywić pamięć o eksperymencie Grotowskiego.

Organizując Konkurs, nie odwołujemy się bezpośrednio do estetyki i metod twórczych opracowanych przez Teatr 13 Rzędów i Teatr Laboratorium, choć oczywiście interesują nas inspirowane nimi działania. Chcielibyśmy, by Modelatornia w swoim zamyśle była azylem dla twórców poszukujących nowych języków, form i sposobów nawiązania dialogu z publicznością.

Regulamin konkursu

Szukamy ludzi, którzy potrafią spojrzeć z kierunków sztuk wizualnych, sound art-u, muzyki klasycznej, performance art, nowego dramatu, filmu, metody devised, a także wielu innych, aby wyciągnąć z tego spojrzenia wnioski dla sztuki teatralnej. Potrzebujemy do tego młodych artystów, otwartych na dialog, współtworzenie i krytykę, chętnych do poszerzania swoich i naszych horyzontów, wierzących w nieustające odnawianie się własnej metody twórczej. Partnerów w zbrodni zadanej przyzwyczajeniom, skostniałym formom i gnuśności tematów.


Norbert Rakowski

podpis Norbert Rakowski

5. Edycja

Kontynuując realizację konkursu na Projekt Teatralny MODELATORNIA, chcemy w dalszym ciągu eksplorować możliwości pracy eksperymentalnej w obrębie teatru instytucjonalnego. Jednocześnie liczymy na możliwość bliższego poznania nowego pokolenia twórców i twórczyń, która pozwoli na pogłębioną wymianę myśli i doświadczeń.

Kordian

W tym roku zaprosiliśmy twórców i twórczynie do odpowiedzi na hasło KORDIAN, do którego odwołujemy się 60 lat po premierze spektaklu Jerzego Grotowskiego pod tym tytułem. Szukaliśmy prac, które korespondują z hasłem w szerokim wymiarze, mając nadzieję, że tak ogromne spektrum możliwości, pozostanie otwarte na doświadczenia szeroko pojętego eksperymentu.

„Kordiani” Patrycji Wysokińskiej, to projekt wyłoniony w ramach 5. edycji konkursu. Jego autorka jest studentką czwartego roku reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Projekt będzie jej debiutem reżyserskim.

Kordian_Michal-Grocholski-6
Kordian_Michal-Grocholski-7

„PRZEDSTAWIENIE WYSOKIŃSKIEJ DO TEGO STOPNIA WYRAŹNIE, SUGESTYWNIE I PRZEKONUJĄCO ZWRACA NA TO UWAGĘ, ŻE ŚREDNIK MOŻNA BY TU ZASTĄPIĆ WYKRZYKNIKIEM. TEGO GŁOSU NIE POWINNIŚMY BOWIEM PRÓBOWAĆ NICZYM ZAGŁUSZYĆ”.

Kamil Bujny, teatrologia.pl